Sağlık

Vücudumuzdaki Ödemi Atan Önemli Tüyolar

-Yemekleri az tuzlu yapın ve ekstra tuz ilavesi yapmayın. Aşırı tuz içeren soda, maden suyu ve turşu tüketiminde dikkatli olun.

-Şekerden uzak durun. Çünkü şeker, aşırı su tüketimine neden olur ve böbrekler ihtiyacından fazla suyu süzmez. Bu nedenle su vücutta hapsolur.

Asitli ve aşırı şekerli içecekler, aşırı demli çay, kahve ve kafeinden uzak durun. Bunun yerine su, tuzsuz ayran, süt ve bitki çayı için.

-Karbonhidrat tüketimini en aza indirin. Bunun yerine ara öğünlerde yoğurt ve kefir tüketin.

-Kaliteli uyku uyumaya özen gösterin. Günde en az 7-8 saat uyumaya dikkat edin.

-İdeal kilonuza inin. Fazla kilo da damarlara bası yapar ve dolaşımı yavaşlatarak ödeme neden olur.

-Düzenli egzersiz ve yürüyüş yapın. Hareketli yaşam tarzını benimsemeniz ödem oluşumunu engelleyecektir.

-Posalı yiyecekler tüketmeye özen gösterin. Kepekli gıdalar, kabuklu sebze ve meyveler metabolizmayı hızlandıracağı gibi ödem atılmasına neden olur.

-Kiraz,ananas gibi meyveler ve yeşil yapraklı sebzeler metabolizmayı hızlandırır ve ödem atar.

-Ödem atmaya yardımcı olacak bitki ve meyve çayları (adaçayı, ıhlamur, yeşil çay, kantaron otu, anason, biberiye, rezene, nane limon) için. Bu çaylar idrar söktürücü özellikleriyle ödem atımına yardımcı olur.

-Ödemi vücuttan atmak için bazı kürleri de (biberiye, ısırgan otu, kiraz sapı ve funda yaprağı) uygulayabilirsiniz. Maydanoz en meşhur ödem atıcılardan biridir.

İşte, ödem atıcı maydanoz kürü;

1 demet maydanoz ile 2 salatalık ve 1 orta boy havucun suyunu çıkartın ve karıştırın. Daha sonra içine 1 çay kaşığı taze zencefil rendesi ekleyin günde 1-2 defa tüketin.

ÖDEM ATTIRAN DOĞAN KARIŞIM

Vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilen ödem, en çok kollarda, ellerde ve bacaklarda meydana gelen şişliğe denir. Dr. Feridun Kunak, ödemi gidermek için vücuttan idrarın atılması gerektiğini, böylece ödemin vücuttan atılacağını söyledi. İçerisinde lahana, kiraz sapı ve mısır püskülü olan ödem söktüren karışım tarifi veren Kunak, karışımı on beş dakika kaynattıktan sonra süzüp içilmesini tavsiye etti.

Yorum Yazmak İster Misiniz?