Limonlu Kek Tarifi

Yazar admin

Malzemeler

●200 gr tereyağı ●1,5 su bardağı toz şeker ●4 yumurta ●1 fiske tuz ●1 su bardağı süt ●3 su bardağı un ●1 kabartma tozu ●1 vanilya ●2 büyük limon kabuğu rendesi
Yapılışı
Tum malzemeler oda sıcaklığında olmalı.
● Yumuşak tereyağı ve şekeri 1 fiske tuz ilavesiyle krema kıvamına gelene kadar çırpın. ●Yumurtaları tek tek ekleyin. Birini karistirmadan digerini eklemeyin.
●Un-kabartma tozu ve vanilyayı eleyerek bir kaba alın. Limon kabuğu rendesini de süte ekleyin.
●Hazırladığınız yumurtalı karısima un ve sütü sırayla, 3 defa da ekleyin. Yani once unun üçte biri, sonra sütün yarısı… seklinde bitene kadar sirayla ekleyip karıştırın. ●Kalıbı kati yagla iyice yaglayin ve unlayin. Fazla unu alin.
●Fırını onceden 175 dereceye ayarlayin.
● Hamur koyu kivamli olacak. Kaliba döküp spatulayla duzeltin. ●Fırının orta bölüme yerlestirin. ● Yaklaşık 50-60 dk pisirin. Ilk 40 dk kapağını acmayin. Sonra ara ara kontrol ederek pistikten sonra alin.
●Yaklaşık 10-15 dk sonra kaliptan cikarin. ● Sade olarak servis yapabileceğiniz gibi Uzerine sosla da servis yapabilirsiniz. Orjinalinde limonlu bir serbetle islatip, limonlu bir kremayla servis ediliyor. Ben uzerine beyaz çikolata ve kremadan hazirladigim ganaji döktüm. ●100 gr beyaz kuvertur cikolata
●50 gr krema ●Uzeri icin beyaz cikolatayi ben mari usulü eritin. Yani bir kaseye olabildiğince ufaltilmis çikolatalari koyup kaynayan bir cezvenin üzerine yerletirin. Karıştırarak cikolatalari eritin.
● Ocaktan alin. Ilimaya baslayinca icine oda sicakligindaki kremayi ekleyin ve kekinizi süsleyin

 

http://www.youtube.com/watch?v=lvjwUgKprxU&feature=youtu.be

Yorum Yazmak İster Misiniz?