Malzemeler;
2 su bardağı aşurelik buğday
1 su bardağı fasulye
1 su bardağı nohut
10 tane kuru incir
15, 20 tane kuru kayısı
1 çay bardağı kuru üzüm
1 su bardağı kuru dut
1 su bardağı badem
1 au bardağı fındık
4 su bardağı toz şeker (zevkinize göre)
1 prtakal kabuğı
6,7 karanfil
İsteğe göre elma ve ayva doğrayıp ekleyebilirsiniz.
Yapılışı:
Buğdayı kaynamış su ile 10 dk pişirin suyunu süzün üzerini 5 parmak geçece kadar kaynar su koyup kapağını kapatın sabaha kadar dinlensin. Nohut ve fasulyeyi de ayrı kaplarda kaynar su ekkeyip kapakları kapatın sabaha kadar dinlensin.
Ertesi gün fasulye ve nohutun suyunu süzün ve düdüklüde yumuşayana kadar pişirin.(yumuşak olsun ama dağılmasın) Ben incir kayısı üzüm ve dutu ayrı ayrı yumuşayana kadar haşladım. Daha sonra incir ve kayısıyı doğradım.
Buğdayı akşamdan özleştiği su ile kaynatmaya başlayın. Karanfilleride ekleyin. Yanınızda hep kaynar su bulunsun. Sürekli karıştırın dibi tutmasın. Suyu azaldıkça su ilave edin. Buğday iyice pişip yumuşayınca fındık, badem, nohut, fasulye, minicik doğranmış portakal kabuğu, üzüm, dut ve kayısıyı ekleyin sürekli karıştırın.şekeri ilave edip 5 dk daha kaynatın. En son inciride ekleyip karıştırın.
Bütün malzemeleri ayrı pişirip sularını süzerek yaptığımız için aşure parlak ve açık renk oluyor. Süt koymaya gerek yok. Damak zevkinize göre dilediğiniz malzemeleri ekleyip çıkarabilirsiniz.
Afiyet olsun.

Tarif sahibi: https://www.instagram.com/hamurger/

Bu Tarife Yapılan Yorum Sayısı : Henüz Yorum Yok

Bu Tarif Hakkındaki Yorumlar - Sende Yaz!

Author

Denenmiş Tarifler Facebook : TIKLA

Pin It