Sağlık

Gaz Giderici 4 Bitki Çayı İle Gaz Ve Şişkinlikten Kurtulun !

Gaz ve şişkinlik özellikle regl döneminde olan kadınlar başta olmak üzere birçok kişinin yaşadığı yaygın sorunlardır. Hatta bu sorunlar kimi zaman soluğu acilde almanıza neden olabilecek şiddetli karın ağrısına neden olabilirler. Gaz ve şişkinlik tedavisi için sağlık kurumlarına başvurabileceğiniz gibi, ev yapımı doğal çözümleri de deneyebilirsiniz. Bu yazımızda gaz ve şişkinlik evde nasıl geçer sorusunu ayrıntılı şekilde yanıtlamaya çalıştık.

Gaz ve Şişkinlik İçin Ev Yapımı Çözümler

1. Rezene Tohumu

Rezene, bir sindirim sistemi kurtarıcısıdır. Tohumları gazın giderilmesini ve şişkinliği rahatlamasını sağlayan bir bileşiğe sahiptir. Rezene tohumunu hamur işlerinde ve et yemeklerinde kullanabilirsiniz. İdrar söktürücü, ağrı azaltıcı ve anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir.

Ağır bir yemek yedikten sonra, şişkinliği önlemek için birkaç rezene tohumu çiğneyebilir ya da rezene çayı içebilirsiniz.

Rezene çayı nasıl yapılır?

 1. 1 bardak sıcak suya bir çay kaşığı rezene tohumu ekleyin.
 2. Bardağın üzerini örtün ve 5 ila 10 dakika boyunca demlenmesini sağlayın.
 3. Bu çayı günde iki veya üç kez için.

2. Nane

Nane, çok kolay yetişen ve sağlığımıza değerli faydaları olan bir bitkidir. İçerdiği mentol ve menton sayesinde spazm giderici olduğundan mideyi rahatlatmak için mükemmel bir seçenektir.

Nane ayrıca mide suyunun ve safranın salgılanmasını da tetikleyerek gazı dışarı atmaya yardımcı olur. Bu da şişkinliği hızlı bir şekilde yenmek için mükemmel bir yöntemdir. British Medical Journal’da yayınlanan bir çalışmada, nane yağının şişkinlik tedavisinde hem antispazmodik ilaçlardan hem de lif bakımından zengin bir diyetten daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Gelecek sefer şişkinlik hissettiğinizde, bir bardak nane çayı içmeyi deneyin.

3. Zencefil

Zencefil, gazın sindirim sisteminden geçmesine yardımcı olarak şişkinlik baskısını azaltır. İçerdiği kimyasal bileşenler (gingerol ve şogaol), bağırsak kaslarını yatıştıran ve rahatlatan ağrı kesiciler görevi görür. Bağırsaklardaki kötü bakteri üretimini kısıtlar.

Zencefil çayı nasıl yapılır?

 1. Bir parça taze zencefil kökünü soyun ve dilimleyin.
 2. Bir kapta zencefil dilimlerini limon suyu ve balla karıştırın.
 3. İçine biraz sıcak su ekleyin.
 4. Üzerini örtün ve 15 dakika boyunca demlenmesini bekleyin.
 5. Etkili sonuç almak için zencefil çayını günde 3 defa tüketin.

4. Zerdeçal

Gaz ve karın kramplarını rahatlatmak için zerdeçal da kullanabilirsiniz. Zerdeçalı zencefille birlikte kullanırsanız, gaz için etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Zerdeçal, antienflamatuar bir madde olan kurkumin içerir. Ayrıca, hazımsızlık tedavisinde de etkili bir ilaç olabilir.

Zerdeçal ve zencefil çayı nasıl yapılır?

 1. 1 çay kaşığı taze rendelenmiş zerdeçal kökü ve 1 çay kaşığı taze rendelenmiş kökünü bir bardak sıcak suya koyun.
 2. Bardağın üzerini örtün ve 10 dakika demlenmesini sağlayın.
 3. Karışım soğuduktan sonra içine bir dilim limon ve biraz bal ekleyin.
 4. Ardından bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı veya bir tutam karabiber ekleyin.

Gaz ve Şişkinlik Neden Olur?

Bağırsak gazı, oksijen, azot, karbondioksit, hidrojen ve metandan oluşur. Gaz, en yaygın yeme davranışları ve bazı yiyeceklerin bakteriyel fermantasyonları olan çeşitli faktörlerden kaynaklanır.

Kolonlarımız, ince bağırsak tarafından sindirilmeyen yiyecekleri parçalayan bakteri, maya ve mantarlarla doludur. Bu bakteriler özellikle sindirilmemiş karbonhidratlardan yararlanır ve fermantasyon gaz üretme, hidrojen ve gaz olarak dışarı atılan metan oluşmasına neden olur.

Mide gazı, yemek yerken hava yutulması nedeniyle de oluşabilir. Bu yüzden, eğer aşırı hava geğirme olarak gelmezse, diğer uçtan çıkacaktır.

Sindirim sisteminin çalışma şeklini etkileyen stres de gaz oluşumuna neden olabilir. Gastrointestinal sistemin yukarısında ve aşağısında sinirler vardır ve sinirlenme eğiliminde olan kişilerde gaz gelişebilir. Gaz tedavisi için diyet değişiklikleri etkili olmadığında, gevşeme terapisi gibi diğer tedaviler yardımcı olabilir.

Gaz ve şişkinlik, bazı gıda intoleranslarından da kaynaklanabilir. Örneğin, bazı insanlar buğday veya laktoza toleranssız olabilir, bu nedenle bunları içeren herhangi bir ürünü yemek şişkinlik ve mide ağrısına neden olabilir.

Gaz ve şişkinlik sorununu gidermenin en iyi yolu, doğal olarak gazı ve bağırsak hareketini teşvik etmektir. Bazı basit ev ilaçları bu konuda size yardımcı olabilir.

Gaz ve şişkinliği tedavi etmek için pek çok harika doğal çözüm var. Bu ilaçlar genel olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Çünkü bunlar ayrıca hazımsızlık ve diğer sindirim sorunlarını hafifletmeye de yardımcı olabilir. İşte size gaz ve şişkinlik için en iyi doğal çözümler.

Yorum Yazmak İster Misiniz?