Sağlık

Böbrek Taşını Düşürmenin Yolları Nelerdir ?

LİF İÇEREN BESİNLER TÜKETİN

Yeni taş oluşumunu engellemede beslenme önemli bir rol oynuyor. Lif içeren besinler ve faydalı etkileri nedeniyle sebze, meyve tüketmek gerekiyor. Ancak okzalat bakımından zengin olan sebze ve meyvelerden (ıspanak, kakao, çay yaprakları, ceviz, buğday kepeği) sakınmak gerekiyor. Alınan kalsiyum miktarının, bu yönde önerilerde bulunmak için güçlü bir neden olmadıkça sınırlanması gerekiyor.

ANİ KİLO KAYBINDAN KAÇININ

Bol su tüketmeli, özellikle yaz aylarında bu daha da önemlidir.

Çay, kahve ve kola gibi içeceklere mümkün olduğunca kısıtlama getirmeli.

Tuz tüketimini kısıtlamalı.

Düzenli egzersiz veya yürüyüş yapmalı.

Ani kilo kayıplarından kaçınmalı.

BOL SIVI VE HAREKET TAŞIN DÜŞMESİNE YARDIMCI OLUR

Böbrek taşı düşürmede taşın boyutunun önemli olduğunu belirten Akalın, “5 mm altındaki taşlar kendiliğinden düşebilir. Bol su ve hareket taşların düşmesine yardımcı olur. Üreter kanalları genişletici ilaç tedavisi ile taş düşürmek mümkündür. 5 mm üstü taşları da operasyon yolu ile düşürmek mümkündür. 6mm üstündeki taşlar müdahale ile düşürülür. 4-6 mm arasındaki taşların bazılar kendiliğinden bazıları da müdahale ile düşer. 4 mm altındaki taşlar ise kendiliğinden düşer.”

BİTKİSEL TEDAVİNİN ETKİSİ NEDİR?

Bazı bitkilerin böbrekleri çalıştırdığı için taşın düşürülmesinde etkili olduğu doğrudur. Tabi 4mm’nin altındaki taşlar için geçerli. Önerim ise; hastanın doktoruna danışmadan kendince bir tedaviye başlamamsı yönünde. Her bitkinin herkese faydalı olacağı düşünülemez, aksine bazı durumlarda yan etkilerle beraber zararı bile dokunabilir.

SIVI GEREKSİNİMİN BİR KISMI LİMONATA OLARAK ALINABİLİR

Araştırmalarda limon suyunun bazı taşların meydana gelmesini engellediği tespit edilmiştir. Limonatadaki sitrat böbrek taşına karşı etkili olabiliyor. Bu nedenle sıvı gereksiniminin bir bölümü limonata şeklinde alınabilir.

Yorum Yazmak İster Misiniz?