Sağlık

Beyninizi Sağlıklı ve Dinç Tutan 5 Besin

Fosfor içeren yiyecekler (bitter çikolata gibi) beyni aktif ve sağlıklı tutmak için gereklidir. Ayrıca nöronların güçlü kalmasına ve hafızayı geliştirmeye de yardımcı olurlar.

Diyetiniz aktif ve sağlıklı bir beyin için yeterince katkı sağlıyor mu?
Açıkçası bundan hiç bir zaman emin olamazsınız. Bazen yeme alışkanlıklarımız için hatalı seçimler yapmak çok kolaydır ve en az beklediğiniz anda bedelini ödeyebilirsiniz.

Ödeme ve damarların kalınlaşmasına neden olan zayıf kan dolaşımı değerlendirilmesi gereken bir faktördür. Bugünkü makalemizde sizlerle bu konu üzerine eğilmek istiyoruz.

Sizlere beyin zarının tamamı için etkili olacak ve beyni aktif ve sağlıklı tutmak için gerekli olan besinleri almak için uygulayabileceğiniz diyeti anlatacağız. Bu fırsatı kaçırabilir misiniz?

Beyin için en yararlı besinler

1. Magnezyum

Bu blogda magnezyumun faydalarından defalarca bahsettik. Metabolik süreçleri geliştirmek için temel bir mineraldir ve nörotransmitterlere ve nöromodülatörlere aracılık eder. Böylece beyin sinirlerini uyarırlar.

Dolayısıyla magnezyum sağlıklı ve aktif bir beyin için ana bileşenlerden biridir. Her gün bu mineralden 300 ila 350 gr. almak faydalı olacaktır.

Bildiğiniz gibi her eksiklik için eczanelerde veya aktarlarda bir tür takviye bulabilirsiniz.

Ama aşağıda sizlere bu temel besini taşıyan bazı yiyecekler önereceğiz:

Badem
Susam
Tam tahıllar
Kakao
Soya fasulyesi

Esmer pirinç
Ispanak
Nohut
Maydanoz

2. Karbonhidratlar

Karbonhidrat vücuda enerji veren temel besin kaynağıdır. Ama daha önce de vurguladığımız gibi sağlıklı karbonhidratları tercih etmek önemlidir – bunlar şeker veya yağ eklenmemiş olanlardır. Eğer katkılı karbonhidratları tüketirseniz bunlar vücudunuza yarardan çok zarar verecektir.

Beyin ana işlemlerini düzenlemek için bu ögelere ihtiyaç duyar, bunlar ayrıca enerji depolamak için gereklidir.

Karbonhidratlar vücutta insulin üretimini uyarırlar, triptofan gibi amino asitlerin üretimine yardımcı olurlar, stres seviyelerini azaltarak rahatlama sağlarlar. Ve bildiğiniz gibi, stres aktif ve sağlıklı bir beynin en büyük düşmanlarından biridir.

Seçebileceğiniz en sağlıklı karbonhidratlar hangileri?

Yulaf
Tam tahıllar
Baklagiller

Kara buğday
Zeytinyağı
Bezelye

 

3. Fosfor

Fosfor sağlıklı ve aktif bir beyin için çok önemlidir. Bu mineral sayesinde, hücre zarları ve sinirler güçlü ve dayanıklı kalır, bu da hafızayı ve sinaptik bağlantıları geliştirir.

Beyin sağlığı ve yeterli fosfor seviyeleri arasındaki bağlantı bir çok bilimsel araştırmayla destekleniyor. Çalışmalar bu mineralin miyelin üretimi ve basit bilişsel fonksiyonların oluşmasında önemli olduğunu ortaya koydu.

Fosfor alımını arttıran yiyecekler?

Peynir
Sardalye ve kabuklu deniz ürünleri
Bitter çikolata
Yoğurt (şekersiz, doğal)
Yumurta
Kırmızı et ve kümes hayvanları

 

4. B6 ve B12 Vitaminleri

Beynin sağlığı ve düzenli işlemesi için çok önemli iki vitamin olduğunu biliyor musunuz? Bunlar B6 ve B12 vitaminleridir. Bunlar beynin dopamin, serotonin ve epinefrini sentezlemesine yardımcı olur. Ayrıca proteinlerin düzenlenmesine, beyinsel kan dolaşımının gelişmesine ve hafıza işlevlerinin güçlenmesine yardımcı olur.

Hangi yiyecekler B6 ve B12 vitaminlerini içerir?
Antep fıstığı
Muz
Yumurta sarısı
Fındık fıstık

Kabuklu deniz ürünleri
Buzağı ve kuzu eti
Alabalık, ton, sardalye
Yoğurt

 

5. Çinko

Çinko genel sağlımız için çok önemlidir – sadece beyin için değil. Cilt bakımı sağlar, yaraların iyileşmesine yardımcı olur, kanserle savaşır ve hatta bizi soğuk algınlığından korur; çünkü vücudun doğal bağışıklık sistemini destekler.

Çinko hafıza işlevleri ve bilişsel istikrar için temel bir maddedir. Mineral eksikliği olan kişiler mesela epilepsi yaşayabilirler.

Bu yüzden diyetinizde yeterince çinko bulundurmalısınız. Bunun sayesinde beyninizin hipokampal işlevini, hafızayı ve öğrenmeyi geliştireceksiniz. Hatırlamaya değer!

Çinko hangi yiyeceklerde bulunur?
İstiridye
Yengeç
Yer fıstığı
Bitter çikolata

Kabak çekirdeği
Susam
Buğday filizleri
Kuzu eti

Yorum Yazmak İster Misiniz?