Sağlık

Vitamin Mineral Deposu Alabaşın Faydaları

Alabaş otu nedir? Turpgiller familyasındandır ve açık yeşil, eflatun renkli olmak üzere iki türü bulunur. Alabaş otu, turpu, alabaş sebzesi olarak da anılır. Yurt dışında cehennem topuzu veya kohlrabi adıyla bilinir.

Bünyesinde yüksek miktarda potasyum, sodyum, demir, fosfor, selenyum ve kalsiyum bulundurur. Bunların yanı sıra A, B1, B2, B3, B6 ve C vitamini (1 gramında bir portakaldan daha fazla C vitamini barındırır.) bakımından da zengindir.

Nerede Yetişir? Ülkemizde yeni yeni sofralarımızla buluşmaya başlayan bu sebze denizel etkinin bulunduğu Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerimizde yetişir. Avrupa ve Amerika’da yaygın olarak tüketilmektedir.

Alabaş Otu (Alabaş Turpu) Nasıl Yenir?

Mutfağınızda değişik yöntemlerle hazırlayabilmeniz mümkün. 15’e yakın tüketim şekli bulunan bu bitkiyi yılın 12 ayında da bulma şansımız vardır. Yaprakları ile sarma yapıp yiyebileceğiniz gibi, yumru (turp gibi olan kısmı) kısmını salatalarınıza, böreklerinize katarak pişmiş olarak veya çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Yalnız burada dikkat etmemiz gereken husus vücuttaki iyot emilimi azaltma durumu göz önüne alınarak haftada 1 defadan fazla tüketilmemesidir.

Alabaş Otunun Faydaları

İçerdiği potasyum sayesinde tansiyonu dengeliyor. Yüksek tansiyona iyi geliyor. Yüksek antioksidan barındırmasıyla özellikle kansere karşı tam koruma sağlıyor.En çok da akciğer ve bağırsak kanseri riskini azaltıyor.

Astım ve nefes darlığı probleminiz var ise muhakkak bu sebzeyi tüketmelisiniz. Sinir sistemi ile ilgili rahatsızlıklarınız var ise düzenli tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Kalp, dolaşım sistemi ile ilgili rahatsızlıklara karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

İçeriğindeki yüksek demir oranıyla kansızlık hastalığına karşı faydalıdır. Anne sütünü artırıcı etkisi vardır. Safra, böbrek taşını düşürmede etkilidir.

Katarakt ve felç riskini azaltıcı etkiye sahiptir. Bronşit ve öksürük için suyundan faydalanabilirsiniz. Bu rahatsızlıklar için oldukça etkilidir. Verdiği düşük kalori ile zayıflamanıza da yardımcı olur. Formunuzu korumak için mutfağınızdan eksik etmeyin.

Yorum Yazmak İster Misiniz?