Sağlık

Turşu Suyunun Tedavi Alanları

Günümüzde, giderek daha fazla insan fermente yiyecekleri yemenin faydalarını keşfediyor bunların başını tabiki turşu çekiyor.

Ancak turşuyu yedikten sonra kavanozda kalan turşu suyunun birçok şey için kullanılabileceğini biliyor muydunuz?

Muhtemelen lavaboya döküyorsunuz. Ancak bunu okuduktan sonra bir daha asla lavaboya dökmeyeceksiniz.

Turşu suyu nedir?

Temel olarak su, sirke (limon) ve tuzdan oluşur.

1. Mide Ağrısını Giderir

İnanması zor gelebilir, ancak turşu suyunun asiditesi midenin PH değerini dengeler ve midenizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

2. Sivrisinek ısırıklarını yatıştırır

Sinir bozucu bir sivrisinek ısırığı mı var? Biraz turşu suyu sürün. Turşu suyundaki sirke cildinizi yatıştırır ve kaşınmayı durdurur. Daha sonra nemlendirici kullanmayı unutmayın, böylece turşu suyu cildinizi kurutmaz.

3. Kas krampları rahatlatır

Kas kramplarınızdan muzdaripseniz,Turşu suyu, şaşırtıcı derecede faydalıdır .

Araştırmacılar insanların kaslarına neden kramp girdiğine emin değiller, ancak su kaybının ve tuz eksikliğinin kas krampının nedenleri arasında olduğu söyleniyor. Turşu suyu yüksek seviyede sodyum ve potasyum içerir, bu nedenle, kramp girdiğinde, egzersiz yapmadan önce bir iki turşu suyu içmek iyi bir fikir olabilir.

4. Bakırları temizler

Çoğumuzun evinde bakır ürünler var, ancak bir süre sonra hep yeşile dönüyorlar.

Bir bezi turşu suyuna daldırın ve sonra bakırınızı onunla cilalayın. Bakırınızın ne kadar çabuk parlayacağına şaşıracaksınız.

5. Yiyecekleri korur

Buzdolabında, bozulmadan önce bitiremediğiniz sebzeler var mı? Onları turşu suyuna batırın ve bir haftadan daha uzun süre bozulmayacaklar. Ayrıca, onlara lezzette katacaktır.

6. Mide ekşimesi yatıştırır

Bazı deneyenlere göre bir kaşık balla karıştırılmış turşu suyu mide ekşimesi rahatlatıyor.

7. Yabani otları öldürür

Turşu suyuyla yabani otların püskürtülmesi , bahçenizi temizlemek için kolay bir yoldur. Sadece sinir bozucu yabani otların üzerine biraz turşu suyu serpin ve yakında kaybolacaklardır.

8. Yiyecekleri daha lezzetli hale getirir

Kendi salata soslarınızı yapmaktan hoşlanıyorsanız, sirke yerine turşu suyunu kullanmayı deneyin ve sıkıcı, eski soslarınıza elveda deyin. Bazı insanlar da etleri marine etmek için turşu suyu kullanıyorlar ve sonuçlarından oldukça memnunlar.

9. Güneş yanıklarını giderir

Cildiniz güneşte yandıysa, pamuk toplarını turşu suyuna batırın ve güneş yanığı olan bölgenize sürün. Turşu suyu yanma hissini rahatlatmaya yardımcı olur, kendi güneş yanığı losyonuna sahipsiniz.

10. Ağız Kokusunu Giderir

Sirke, antiseptik özellikleri nedeniyle kokuları gidermek için uzun süredir kullanılmaktadır. Kötü ağız kokusu bazen ağızdaki bakterilerden kaynaklanır ve turşu suyunun nefesi iyileştirdiği söylenir.

Testler bir hafta boyunca her gün bir bardak turşu suyu içmenin ağzın daha iyi koktuğunu göstermektedir.

11. Boğaz ağrısı hafifletir

Boğaz ağrısının geldiğini hissedince, bir kaşık turşu suyu için. Sirke birçok ev ilaçlarında bulunur ve öksürük ilacına kıyasla daha etkili, doğal bir alternatif olduğu söylenir.

Yorum Yazmak İster Misiniz?