Patlıcanlı Şiş Kebab Tarifi

Yazar admin

https://www.youtube.com/watch?v=0sms-7Hnq5E&feature=youtu.be

Malzemeler;


👉4-5 adet kemer patlıcan (ince, uzun)
👉yarım çay bardağı kadar ay çiçek yağı
👉500gr biraz yağlı dana kıyma
👉2 adet kuru soğan
👉3 diş sarımsak
👉1 yumurta
👉yarım dilim ekmek 👉tuz, karabiber, kimyon
👉Domates, biber, 1 yemek kaşığı salça

Nasıl yapılır?


👉 Kemer patlıcanları alaca soyup, bir parmak kalınlığında doğrayalım. Tuzlu su ya koyalım. 👉Patlıcanları iyice kurulayıp, çok çok az yağ da kızartalım. Her posta patlıcan da az az yağ ilave edip kızartalım. Tam pişmesinler. 👉Bu arada köfte için, domates biber ve salça hariç malzemeleri karıştırıp iyice yoğuralım. Biraz kalın ve patlıcan dilimleri büyüklüğünde köfteler yapalım. 👉Aynı tava da bu sefer az yağ da köfteleri kızartalım. Video da ki yağ, tamamen kıymanın kendi yağı..
👉Baş ve sonuna domates, 1 köfte 2 patlıcan şeklinde şişleri hazırlayalım. 👉Mümkünse biraz derin bir tepsi ye dizelim. (Fırın da kızarma esnasında sıçrıyor, fırın batmasın) 👉Aynı tava da, kalan yağ da, salçayı kavurup 1 bardak su ile açalım, ve kebaba dökelim. 👉Biberleri de dizip, 200 derece fırın da kebabı pişmeye bırakalım. 👉 Servis ederken tepsinin dibindeki kalan tirit den kebaba dökelim, pırıl pırıl parlasın, mat olmasın. Şimdi bitti.
Not: Kalabalık misafir durumunda, ikişer de patates eklenip 3er köfteden şişler hazırlanırsa 8 değil 10 şiş elde edersiniz. Afiyet olsun.

Tarif sahibi: https://www.instagram.com/mutfakfelsefem/

Yorum Yazmak İster Misiniz?