Keşkek Tarifi

Yazar admin

Malzemeler:

200 gr buğday

200 gr dana eti

3 yemek kaşığı tereyağı

2 adet soğan

göz kararı tuz

göz kararı karabiber

 

Yapılışı:

Keşkek yapımı bir gün önceden başlıyor. Geceden ıslatılmak üzere bırakılan buğday, ertesi güne durmalıdır. Islatılan 200 gram buğdayı, orta boy bir tencereye alıp, üzerine buğdayları kapatacak kadar sıcak su ekleyin ve kaynamaya bırakın. Buğdaylar iyice açılıp yarılana kadar pişirin. Bu pişirme işlemi için tahmin edilen süre yaklaşık 4 saattir.

Buğdayların yarılmaya başladığı sırada, bir başka tencerede etleri kaynatmaya başlayabiliriz. Etin daha kolay pişmesi için 200 gram dana etini kuşbaşı şeklinde doğrayarak tencere içine atın. Etin kaynaması sırasında çıkan köpüklerin alınması, yemeğe acı tat vermemesi açısında önemlidir.

Diğer yandan bir tavada tereyağını eritmeye başlayın. Bu sırada soğanları, ne küçük ne büyük olacak şekilde küp küp doğrayın. Eriyen tereyağı içine bu soğanları atarak iyice kavurun. Sonrasında ise bu soğanları, kaynatmaya bıraktığımız buğdayların içine atarak karıştırmaya başlayın.

Bir yandan da kaynattığımız etleri kontrol edin. Etler iyice pişmiş ve yumuşamış ise tencereden alın. Ve buğday ve soğanların olduğu tencere içine atın. Etleri ve buğdayları iyice karıştırmaya ve ezmeye başlayın. Keşkeğin iyisi etin ve buğdayın iyice birbirine karışmış ve birleşmiş halidir. Bu yüzden bu kısım çok önemlidir.

Et ile buğday iyice birbirine karıştıktan sonra tuz ve karabiberi kendinize göre ekleyin. Servis ederken isterseniz üzerine tereyağı sosu veya salçalı sos dökerek yapabilirsiniz.

Yorum Yazmak İster Misiniz?