Malzemeler:

2 kg küçük çilek
1500 gr Şeker
1 cay kaşığı kabartma tozu
1 çay kaşığı limon tuzu
1 tatlı kaşığı tereyağı
3 tane 500 ml kavanoz
3 tane kavanoz kapak

Yapılışı:

1. Çilek Reçelini yaparken küçük,ufak olanları tercih etmenizi tavsiye ediyorum. Çilekleri saplarindan ayıralım ve güzel bir şekilde yıkayalım. Yıkadıktan sonra üzerine şeker ve kabartma tozu ( reçelin rengi parlak ve çilekler diri kalıyor bu şekilde mutlaka deneyin) ilave edip 45 dakika tencere kapağı kapatip bekletelim.
2. Bu esnada iyice yıkadığımız kavanoz kapakları ve kavanozlari sıcak suyla sterilize edelim.
3. Dinlenen çilekleri ocağa alıp yuksek ateşte kaynamaya bırakalım. Kaynamaya başlayınca ocağın altını kısalım ve çilekleri ezmeden yavaşça karıştıralım.
4. Limon tuzu( Yarım Limonlu suyu da olur) ve tereyaği ilave edip karıştıralım. Bu esnada oluşan köpekleri kaşıkla alalım.
5. Kaynama devam recelde köpük oluşacağı için köpükleri alalım. Tam 50 dakika kısık ateşte kaynadi. 50 dakika sonunda ben recelin suyundan alip,sogutalim. Cok fazla akışkan olmayan koyu Kıvamlı recel elde edince ocağın altını kapatalım.
6. Sıcak olacak şekilde receli kavanozlara aktaralım. Recelin uzun ömürlü olmasını istiyorsaniz sicak olacak şekilde kavanozlara ilave edelim. Kavanoz kenarını silelim ve kapakla kapatıp ters çevirelim. Bu şekilde 1 gece bekletelim. Sizler için 1 tanesini açıp kıvamını gösteriyorum. Afiyet olsun..

Tarif sahibi: https://www.instagram.com/farkli_yemek_tarifleri/

Bu Tarife Yapılan Yorum Sayısı : Henüz Yorum Yok

Bu Tarif Hakkındaki Yorumlar - Sende Yaz!

Author

Denenmiş Tarifler Facebook : TIKLA

Pin It