Genel

STRESTEN UZAKLAŞTIRAN BESİNLER

BİTTER ÇİKOLATA

Çikolatanın ruh haline pozitif etkisi tartışmasız bilinen bir şey. Ancak özellikle bitter çikolata bu işi daha iyi yapıyor. Çünkü aynı zamanda antioksidan da barındırıyor.

 

SÜT

B12 vitamini, protein ve kalsiyum. Faydalarından ve içinde barındırdığı değerlerden yalnızca birkaçı. Hem kan basıncını düşürüyor, hem kan şekerini dengeliyor ve içindeki potasyum da kasları güçlendiriyor. Bu da rahatlatan etkilerinden birkaçı.

 

YULAF

Yulaf en lifli besinlerden olduğu için, aynı zamanda çok da sağlıklı ve tok tutuyor. Bunun yanı sıra serotonin düzeyini yükselttiği için, beyni olumlu yönde etkiliyor.

 

CEVİZ

Cevizin özellikle beyne faydası, içindeki yüksek miktarda omega-3 olması defalarca yazılıp çizildi. İşte tüm bunların yanı sıra alfa linolenik asit de bulunduruan ceviz yüksek tansiyonu da önlüyor.

 

AVOKADO

Kendisi oldukça yağlı bir meyve olmasına rağmen vücutta yağ emilimini azalttığı iddia ediliyor. Ayrıca beta karoten, E vitamini gibi önemli vitaminleri, mineralleri de barındırıyor.

 

ÜZÜMGİLLER

Üzüm, dut, yaban mersini, çilek gibi meyveler antioksidan açısından çok yüksek değere sahip.

Bu antioksidanlar bizi birçok şeyden koruduğu gibi stresten de koruyor. Ayrıca yüksek C vitamini sayesinde kortizol seviyesini de dengeliyor.

 

KUŞKONMAZ

Bizim topraklarda oldukça meşhur bitkilerden bir tanesidir. Ayrıca depresyonun düşük folik asit değerleriyle alakası olduğu da söylenir ve kuşkonmaz bunları bolca barındırır. Bu nedenle de ruh haline iyi gelen, stresi azaltan besinlerden bir tanesidir.

 

PAPATYA ÇAYI

Papatya çayı da sakinleştiren bitki çaylarının başında geliyor.

Fesleğen

Kokusu stresin dindirilebilmesi için olanak sağlıyor. Bunun yanında yapraklarını çiğnemek de stresle savaşta oldukça etkisi bir yöntem olarak kabul ediliyor.

Ada Çayı

Ada çayının da fesleğen gibi eşsiz kokusu vardır. Aynı zamanda insanı rahatlatan çaylardan bir tanesidir. Ada çayı bitkisi zihinde yaşanan stres ve gerginliğin önüne geçme konusunda oldukça faydalıdır. Bunun için kurutulmuş ada çayı yapraklarını kaynar suya ekleyerek demleyip tüketebilirsiniz.

Her soruna iyi gelen yoğurdun strese de etkisi oldukça fazladır. İçindeki A, B ve D vitaminleri bulundurur. Bu vitaminler uykusuzluk, kramp ve migren gibi rahatsızlıklara oldukça iyi gelir. Fakat dikkat edilmesi gereken konu yoğurdun doğallığıdır.

 

Pekmez

İçindeki B vitamini ve demir sayesinde insanı dinginleştirip stresle savaşmasını sağlar. Fakat aşırı tüketimi fazla kiloya yol açtığı için fazla tüketmemekte fayda var.

 

Badem

İçinde bulunan çinko duygusal yönden güçlü olmayı sağlar. Aynı zamanda içindeki doymamış yağ asitleri ve demir sayesinde de stresten uzaklaşıp, yorgunluktan kurtulabilirsiniz.
Çikolatanın mutluluk verici etkisi bir efsane değildir. Siyah çikolata vücutta mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olur. Bu nedenle insan bedenini stresten uzaklaştırır. Fakat fazla tüketimi kiloya neden olur.

Yorum Yazmak İster Misiniz?