Sağlık

Sigara Öksürüğü ve Hırıltısına; Kronikleşmiş Bademcik ve Boğaz İltihaplarına Şifa

Ebegümeci Nedir? Ebegümeci Çayı Nasıl Yapılır?

Ebegümeci; yurdumuzda hemen her yerde kendiliğinden yetişebilen bir bitkidir. Ebe gümecigiller İngilizcede altaea, mellow olarak da anılır. Ebegümecinin yaprakları; yemek ve salata yapımında kullanılan doğal bir sebze olup, mor renkte açan çiçekleri ise geleneksel şifacılıkta kullanılmaktadır.

Ebegümecinin Faydaları Nelerdir?

C vitamini açısından zengindir. Sigara öksürüğü ve hırıltısına karşı çok faydalıdır. Ebegümeci çayı, ses kısıklığına da iyi gelmektedir. Bol miktarda demir içerir. Demir dışında; sodyum, potasyum, kalsiyum gibi minerallerde içerir. İçerisinde bulunan bazı maddeler sayesinde; ağız hijyeni, plak oluşumu, faranjit ve bademcik iltihaplarına karşı etkilidir. Gargara olarak da kullanılabilir.

Protein ve C vitaminince zengindir. İçeriğindeki malvin ve malvidin dolayısı ile diş etleri için plak önleyici ve ağızdaki bakterilere karşı mükemmel bir prooksidan özelliğe sahiptir.

Özellikle kronikleşmiş boğaz ve bademcik iltihapları için çok faydalı şifalı bir bitkidir.

Yapraklarından hazırlanan lapası, ağrıyan bölgelere konulduğundan ağrı dindirici özelliği vardır. Ayrıca; biraz müshilaj özelliği olduğundan ve lifli yapısından dolayı mide ve bağırsakları çalıştırır, kabızlığı giderir.

Ebegümeci çayı; alerji ve kaşıntı gibi sorunlara da iyi gelmektedir. Kolesterol ve kan basıncını dengeler, karaciğere iyi geldiği söylenir.

Geleneksel olarak lapası, ağrı dindirici ve şişlerin azaltılması için kullanılır.

Ayrıca; ebegümeci çayı soğutulup saçlara uygulandığında saçları temizler ve kaşıntı sorunlarına iyi gelir. Saçları yumuşatır.

Ebegümeci Çayı Nasıl Yapılır?

Ebegümeci çayı için 1 yemek kaşığı kurumuş yaprak-çiçek karışımı 1 bardak kaynar suda 15 dakika demlenir. İsteğe göre balla tatlandırılarak içilir. Düzenli olarak her gün 1-2 çay bardağı içilebilir. Ama genel kural; hiç bir bitki çayının çok uzun süre kullanılmaması yönündedir.

Ebegümeci Nasıl Toplanır ve Kurutulur?

Ebe gümeci, genel olarak yaz sonu-sonbahar başlarında toplanır ve güneşte kurutulur. Hem çiçekleri, hem de yaprakları kurutulabilir.

Yorum Yazmak İster Misiniz?