Genel

Mide Ağrısını Geçiren Önemli Etkili Yöntemler

Mide ağrıları tanımlanması zor yanma ile karışık kendini gösteren ağrılardır. Çoğunlukla gastrit, reflü, stres veya kolin gibi hastalıkların belirtisidir.

Bir çok nedene bağlı olarak oluşan mide ağrılarının bazıları kısa süreli olsa da çok uzun süren ağrılarla da karşılaşabilirsiniz. Mide Ağrısı nasıl geçer, mide ağrılarını bastırmak için yapmanız gereken 10 yöntemden bahsedeceğiz.

Midenizde oluşan ağrıları, mide yanmasını engellemek için ilaçlara başvurmak yerine sizlerle paylaştığımız bu doğal tedavi yöntemlerini denemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Zencefil mide rahatsızlıkların dindirmede inanılmaz etkili bir besindir. Kan dolaşımını kolaylaştırarak midemizde ki yiyeceklerin daha hızlı sindirilmesini sağlar. Bunların yanında gaz önleyicidir ve bağırsak yolunun kaslarını rahatlatıcı etkisi vardır. Bu sayede mide ağrılarından kurtulmanızı sağlar.

Mide bölgesine yapılan sıcak kompres kasların gevşemesine yardımcı olarak midede ki ağrı, gerginlik ve krampları en aza indirir. Midenize sıcak kompres yapmak için sıcak su torbası veya elektrikli battaniyeyi tercih edebilirsiniz.

Acı biberin doğal bir anestetik özelliği vardır. Bu sayede midede ki ağrıları uyuşturarak rahatsızlığı azaltıcı etki gösterir. Aynı zamanda kırmızı biberin asit azaltıcı etkisi de vardır.  Bazı bakterileri öldürerek peptik ülsere karşı savaşır. Yediğimiz besinlerin sindirilmesinde de önemli rol oynar. Yalnız kırmızı biber tüketirken direkt olarak değilde başka besinlerle birlikte tüketmenizi tavsiye ederiz.

Mide için en etkili bitkilerden biri de nanedir. Sindirim sisteminden kaynaklanan neredeyse bütün problemlerin çözümde nane etkili bir bitkidir.

Yoga hareketlerinden bir çoğu sindirimde de yardımcı hareketlerdir. Bağırsakların çalışmasına yardımcıdır. Özellikle yoga hareketlerinden bir tanesi olan “Apanasana” hareketi gaz ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olur. Karnınızı yumuşatır ve rahatlatır.

Hardalın içerisinde bulunan bazı güçlü anti-enflamatuar ve antiasti maddeler mide ağrılarını azaltmada oldukça yardımcıdır. Yemeğinizin içerisinde karıştıracağınız 1 kaşık hardal sayesinde mide ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kulağa biraz garip gelse de yanmış tost ekmeğinin içerisinde bulunan karbon, toksinleri emer ve bir takım mikroorganizmaların bağırsaklardan geçmesini önler. Adeta bir filtre görevi görür. Bu sayede mide ağrısını hafifletme ve hatta mide bulantılarını geçirme özelliği vardır.

Nane, zencefil, fesleğen, rezene, kekik, hindistan cevizi ve argan gibi bitkilerin yağlarının mide ağrılarını azaltıcı etkisi vardır. Ayrıca sindirimi de kolaşlaştırır. Uçucu bu yağların mide ağrınızı geçirmesini istiyorsanız göbeğinize veya göbek deliğine bir kaç damla damlatıp hafifçe masaj yapmak yeterli.

Sodanın içerisinde bulunan karbondioksit gazı mide içinde ki baskıyı ve ağrıyı hafifletir. Ayrıca mide asidinin nötralize edilmesini sağlar. Bu özelliği sayesinde mide ekşimelerini azaltır.

 

Yorum Yazmak İster Misiniz?