Hac Ve Umre - Denenmiş Tarifler
Faydalı Bilgi Genel

Hac Ve Umre

Hac Umre

 Mekke ve Medine’yi ziyaret etmeye gücü yetecek durumda olanların, yapması gereken bir ibadettir. Bu ibadeti kişinin bizzat kendisi yapacağından, neler yapacağını iyi öğrenmesi gerekir. Yola çıkmadan önce bu ibadetin, farz, vacip ve sünnetleri ile adaplarını güvenilir bir kaynaktan detaylı olarak öğrenmekte fayda vardır. kurulduğu günden bu güne kadar sürekli gelişen, büyüyen ve kendisini yenileyen bir firma olarak seyahat acenteleri arasında müstesna bir yer edinmiştir.Türkiye geneline yayılmış şubeleri ile sektörde ilk sıralarda yer almaya aday olduğunu göstermiştir.

 Güler yüzlü ve samimi hizmet anlayışını kendine ilke edinen Eda Turizm, uzun yıllardan beri umre ve Hac sektörüne yeni bir anlayış getirmek istemektedir.Sizler bu farz ibadeti hakkıyla yerine getirirken, deneyimli kadromuzla rahatınız için tüm gayretimizle çalışıyor olacağız. Sizlere Eda turizm olarak bir önerimiz var. Hac gidiş tarihinde size verilen saatte havaalanında hazır bulununuz.

Hacca gidiş ve dönüşte uçakta 30 kg. yük ve 8 kg. el bagaj hakkı vardır. Dönüşte yük hakkınıza 10 lt. Zemzem hakkınız vardır. Valizlerinizin üzerine verilen valiz etiketini bağlayın ve muhakkak isim, telefon, şehir bilgilerini yazınız. Valizler birbirine benzediğinden dolayı uzaktan tanıyabileceğiniz bir işaret koyunuz.

Dini Bir Vecibe Olarak Hac Umre Ziyaretleri

  İslam’ın 5 şartı arasında yer alan Hac ibadetinin yerine getirilmesi için insanların belli bir gelire sahip olmaları ve bu gelirleri içerisinden gereken bütçeyi ayırarak üzerlerine farz olan bu ibadeti yerine getirmesi gerekmektedir. Hac ibadeti saygıdeğer makamları ziyaret anlamına gelmekle birlikte dini olarak belirli bir süre zarfında Arafat’ta vakit geçirmek ve daha sonra Kabe-i Muazzam’ı tavaf ederek ziyaret etmekten kasıt olarak belirtilen bir ibadettir. Hac ibadeti için her yıl belirlenmiş bir zamanda yani Kurban Bayramı’nın geçirildiği günler içerisinde kutsal topraklarda olunması gerekir. Bunun dışındaki zamanlarda Kabe ziyareti gerçekleştirildiğinde bu ziyaretlere Umre adı verilmektedir. Firmamız tarafından hac umre ziyaretlerinde özellikle hacı adaylarının daha önceden kutsal toprakları ziyaret ederek buraları görmesi ve bu maneviyat yaşaması amaçlanmaktadır.

Hac Umre Ziyaretleri Ne Zaman Yapılır

  Hac ziyaretinin gerçekleştirilmesi için her yıl Kurban Bayramı’nın öncesinde Türkiye’den ve dünyanın birçok yerinden hacı adayları Mekke’ye gelmektedir. Mekke, Afrika ikliminde bulunduğu için yılın 12 ayı boyunca Türkiye’ye göre daha sıcak bir şehirdir. Ülkemizde Ramazan ve Kurban aylarının serin ve rahat havalara denk geldiği dönemlerde dahi Mekke’de havalar sıcak olur. Hac ibadeti için belirlenmiş bir şekilde Mekke’de bulunulması gerekirken hac umre ziyaretleri ise yılın 12 ayı boyunca istenilen şekilde yapılabilir. Mekke kentinde bulunan Kabe’yi Muazzama yılın 12 ayı boyunca insanların ziyaret ettiği ve orada bulunarak ibadet gerçekleştirdiği İslamiyet’in kıblesini oluşturan kutsal bir mekandır. Umre adayları tarafından aynı şekilde hac ibadetinde yapıldığı gibi tavaf, ziyaretler ve diğer ibadetler bu kutsal mekanda gerçekleşir.

Hac Umre Ziyaretlerinde Görevler Ve Yapılması Gerekenler

  Hac ziyareti sırasında dini bir ibadet olarak adaylar, üstlerine yüklenmiş olan sorumlulukları yerine getirilmeli ve farzın tüm noktalarını gerçekleştirilerek ibadet tamamlanmalıdır. Umre kelimesi de sözlük anlamıyla ziyaret manasına gelirken dini bir şekilde düşünüldüğünde; hac umre ziyareti kapsamında ziyaretçilerin Kabe’yi tavaf etmeleri ve Safa ile Merve denilen tepeler arasında s’ay etmeleri yani koşar gibi gelip gitmeleri gerekmektedir. Belirtildiği gibi herhangi bir zaman aralığında yapılması şart olmayan umre, sadece Arife günü ile Kurban Bayramı’nın günlerinde mekruh olduğu için yapılmaz. Ayrıca Ramazan Ayı’nda Umre yapılması daha hoş ve sevaptır. Bir sünnet olarak gerçekleştirilebilecek umre ziyareti bazı mezheplerde maddi anlamda yeterli imkana sahip olunduğuna delalet eder ve ardından Hac ibadetinin bekletilmeden yapılmasını gerektirir.

Tarife Puan Ver
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yazmak İster Misiniz?