Sağlık

En Doğal En Güçlü Antibiyotikli Yiyecekler

1-Elma Sirkesi

Soğuk algınlığına yada kronik çeşitli rahatsızlıklarda elma sirkesini doğrudan tüketebileceğiniz gibi bir bardak suya bir kaşık balla karıştırıp tüketebilirsiniz.

2-Sarımsak

Sarımsağın dolaşım sistemini düzenleyerek kanserden korunma da yardımcı rol oynadığını kan basıncını düşürmek gibi faydalarının yanısıra astım hastaları ve nefes darlığı çekerler içinde oldukça faydalı özellikleri vardır. Sarımsak yüksek derecede C vitamini ve içerir ve antioksidan özellikler barındırır.

3. Zencefil

Zencefilin bağışıklık sistemini güçlendirici antioksidan özelliğinin yanısıra kalp damar hastalıklarına ve kolestrol sorununa iyi geldiği görülmüştür.

4. Yaban turbu

Yaban turbunu blenderdan geçirip elde edeceğiniz su ile öksürük problemini çözebilirsiniz. Mikropları çabuk öldürücü bir etkisi vardır.

5-Soğan

Doğal bir antibiyotik.

6. Biber

1 adet kırmızı acı biber (yaklaşık 45 gram) günlük C vitamini ihtiyacının tamamını tek başına karşılar. Acı biberde “yakıcı” özelliğini veren “capsaicin” bulunur. Bu da metabolizmayı hızlandırır. Yendikten sonra 3 saat boyunca metabolizma hızını 1.2-2 katına kadar yükseltebilir.

7. Kekik yağı

İçeriğindeki karyofilen ve kamfen adlı maddelerbaşta olmak üzere çeşitli diğer özel maddeler ile antibakteriyel bir yapıya sahiptir.

8. Zerdeçal

Zerdeçal bitkisi ile ilgili istenmeyen tüylerden kurtulmak için bir maske paylaşmıştık. Hint ve Çin tıbbında sık sık kullanılan zerdeçal; bağışıklık sistemini güçlendirip Alzeihmer’ı önlüyor. Ayrıca pek çok kanser türüyle de mücadele ediyor.

9-Ham Bal

Araştırmalara göre ham bal kış hastalıkları, grip  ve bir takım kronik rahatsızlıklara karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini, yara ve iltihapların iyileşmesinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu vurguluyor. Çam balı ise demir ve magnezyum içeriğiyle, beslenmeden doğan bazı eksikliklerin giderilmesinde destekleyici rol oynuyor. Bal; vitamin, mineral, aminoasit ve enzimler gibi pek çok yaşamsal madde içeriyor.

10- C vitamini – Çinko

C vitamini antiviral ve antibakteriyal etkisinin yanı sıra bağışıklığı arttırır ve güçlendirir. Turunçgiller, yeşil biber, maydanoz, kiraz, kavun önemli kaynaklarıdır.Çinko ise birçok virüs cinsinin çoğalmasını engeller. Pek  çok bağışıklık sistemi reaksiyonunda hayati rolü vardır. Yumurta, et ve sütte yoğun bulunur.

Yorum Yazmak İster Misiniz?